- Hodnotiace správy za predchádzajúce roky
- Hodnotiaca správa za šk. rok 2022/2023
- Hodnotiaca správa za šk. rok 2021/2022
- Hodnotiaca správa za šk. rok 2017/2018
- Hodnotiaca správa za šk. rok 2015/2016
- Hodnotiaca správa za šk. rok 2014/2015
- Hodnotiaca správa za šk. rok 2013/2014
- Hodnotiaca správa za šk. rok 2012/2013
- Hodnotiaca správa za šk. rok 2011/2012
- Hodnotiaca správa za šk. rok 2010/2011
- Hodnotiaca správa za šk. rok 2009/2010
- Hodnotiaca správa za šk. rok 2008/2009
- Hodnotiaca správa za šk. rok 2007/2008
- Hodnotiaca správa za šk. rok 2006/2007
- Škola podporujúca zdravie - vyhodnotenie 2010/2011
- Škola podporujúca zdravie - vyhodnotenie 2009/2010
Hodnotiaca správa za šk. rok 2010/2011
Správa
o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2010/2011
Základné identifikačné údaje
Názov školy
Základná škola, Jánošovka, Školská 511/2, Čierny Balog
Adresa školy
Jánošovka, Školská 511/2, 976 52 Čierny Balog
Telefón
+421 048/6191341
E-mail
zsjanosovka@gmail.com
WWW stránka
zsjanosovka.edupage.org
Zriaďovateľ
Obec Čierny Balog
Vedúci zamestnanci školy
Priezvisko, meno
Telefón
Služ. mobil
e-mail
Riaditeľ
Mgr. Vránska Ľubica
048/6190921
0911153994
zsjanosovka@gmail.com
ZRŠ I
Mgr. Pepichová Katarína
048/6191341
zsjanosovka@gmail.com
ZRŠ II
Mgr. Vrábliková Dana
048/6191341
zsjanosovka@gmail.com
Rada školy
Titl., priezvisko, meno
Kontakt
predseda
Ing. Petr Ambros
048/6191680
pedagogickí zamestnanci
Mgr. Eva Kubišová
048/6191505
Mgr. Jozef Kaliský
048/6116447
ostatní zamestnanci
Janka Meľová
048/6116653
zástupcovia rodičov
Erik Belko
048/6191867
Andrea Medveďová
0907825827
Jozefína Špirková
0903190180
Dana Švantnerová
0915823512
zástupca zriaďovateľa
Renáta Fialková
0904422872
Jozef Giertl
0907876721
Jozef Schön
048/6191610
Školský rok 2010/2011 bol tretím rokom školskej reformy.
Pedagogický kolektív v priebehu marca až júla 2010 vypracoval nové učebné osnovy pre reformný tretí a siedmy ročník. Od septembra podľa nových učebných plánov postupovali žiaci 1., 2., 3., 5., 6. a 7. ročníka, ostatné ročníky sa vyučovali podľa doteraz platných učebných plánov a učebných osnov.
Počas prvých mesiacov nebolo celkom obsadené vyučovanie náboženskej výchovy, pretože v priebehu októbra došlo k zmenám v oboch farnostiach, do januára 2011 sme zastupovali dve hodiny náboženskej výchovy v treťom a štvrtom ročníku. Ostatné predmety boli plne obsadené.
Všetkých 31 pedagogických pracovníkov malo plnú kvalifikáciu. Pri práci s integrovanými žiakmi a žiakmi zo sociálne znevýhodneného prostredia pomáhali dve asistentky učiteľa.
Celý školský rok sa niesol v znamení 50. výročia školy. Tejto udalosti bolo venovaných niekoľko sprievodných akcií a záverečná slávnostná akadémia v máji 2011.
Vo svojej pedagogickej činnosti sme vychádzali z cieľov, ktoré sme si stanovili v programe práce pre tento školský rok.
Poradné orgány: MZ 1. – 4. ročník
MZ ŠKD
PK prírodné vedy
PK pre jazykovú výchovu, literátnu výchovu a dejepis
PK výchovy
Metodické združenie 1. – 4. ročník – vedúca Mgr. Janka Čurillová
Úlohy zamerané na učebnú oblasť sa plnili priebežne počas celého školského roka. Vyučujúce navzájom spolupracovali, konzultovali, vymieňali si skúsenosti, metodické materiály. Využívali materiálne pomôcky z kabinetných zbierok, pokračovali v zavádzaní takých metód učenia, ktoré podporujú obrazotvornosť, predstavivosť, sociálne učenie od druhých a zabezpečujú trvalé vedomosti (najmä zážitkové učenie).
Problematika mediálnej a environmentálnej výchovy bola ako prierezová téma implementovaná do tematických výchovno-vzdelávacích plánov jednotlivých učebných predmetov. Aktivity zamerané na ochranu životného prostredia, ochrany zdravia, multikultúrnu výchovu, na zvyšovanie úcty žiakov k starším osobám boli realizované v rámci vyučovacích i triednických hodín. Správanie mnohých žiakov nie je na očakávanej úrovni, bude potrebné sa naďalej venovať a zabezpečovať aktivity, ktoré pozitívne ovplyvnia postoje a návyky žiakov.
Metodické združenie pokračovalo v tvorbe školského vzdelávacieho programu. Na základe skúseností boli pripravené niektoré zmeny v učebnom pláne a pripravili sa programy pre jednotlivé predmety 4. ročníka.
· Pri zápise detí do 1. ročníka učiteľky základnej školy spolupracovali s učiteľkami materských škôl v obci. Pre deti s ťažkosťami v oblasti vývinu boli po konzultácii s rodičmi zabezpečené pedagogicko-psychologické vyšetrenia. Situáciu skomplikovali rodičia niektorých žiakov zapísaných do ZŠ a aj niektorí rodičia žiakov nultého a prvého ročníka (spolu ich bolo jedenásť ), ktorí dali žiakov vyšetriť špeciálno-pedagogickej poradni. Cieľom týchto rodičov je dosiahnuť, aby ich deti navštevovali ŠZŠ, ktorú majú bližšie k svojmu bydlisku (rodiny bývajú v osade na Skalke v Čiernom Balogu) a to napriek tomu, že v nultom a prvom ročníku dosahujú dobré výsledky. Podobné problémy pri zápise žiakov sa posledné roky v obci opakujú a preto je nevyhnutné zlepšiť spoluprácu základnej a špeciálnej základnej školy najmä pri prijímaní a preraďovaní žiakov, vzájomnú komunikáciu nielen riaditeľov škôl, ale aj vyučujúcich jednotlivých „problémových“ žiakov, spoluprácu s rodinami. Vyžaduje si to zlepšenie vzájomných vzťahov a eliminovanie súčasných problémov.
Metodické združenie ŠKD – vedúca Mgr. Renáta Kvietková
Hlavné úlohy boli:
· Uskutočňovať environmentálnu výchovu, formou hier, rozhovorov, vychádzok.
· Viesť žiakov k uvedomelej spotrebe a vytváraniu správnych postojov a správania žiakov k životnému prostrediu.
· Zabezpečiť aktivity zamerané na multikultúrnu výchovu a výchovu proti diskriminácie, xenofóbie, antisemitizmu, intolerancie, rasizmu a predsudkom.
· V oblasti spoločensko-vednej venovať pozornosť témam zvyšovania úcty žiakov voči starším osobám.
· Zabezpečiť spoluprácu vychovávateliek s rodičmi, triednymi učiteľkami.
· Prezentovať detské práce, formou výstavky.
· Organizovať kultúrne aktivity zamerané na rozvoj estetického cítenia, schopností a talentu detí.
· Viesť deti k pohybovým aktivitám, rozvíjať telesnú zdatnosť detí.
· Vzdelávanie vychovávateliek.
Tieto úlohy boli splnené. Tiež bol dodržaný program a náplň jednotlivých zasadnutí MZ, jedno zasadnutie sa uskutočnilo v ZŠ K. Rapoša v Brezne, spolu s vychovávateľkami iných škôl.
Predmetová komisia pre jazykovú výchovu, literárnu výchovu a dejepis – vedúca Mgr. Zuzana Kuviková
Dôraz kládli na rozvoj komunikačných kompetencií žiakov v materinskom i cudzom jazyku. Žiaci 9.roč. sa pripravili na celoslovenské testovanie Monitor 9. Uskutočnila sa OSJ s postupom do okresného kola, dôraz na čitateľskú gramotnosť žiakov.
Žiaci sa zapojili do týchto súťaží:
Literárna súťaž Slovenského olympijského výboru Fair play – „Čestne súťažiť, čestne žiť“ – 5 prác
Dvaja žiaci sa zúčastnili súťaže v recitovaní v Šumiaci – 1 žiak – 3. miesto.
Ďalej to boli Hviezdoslavov Kubín, Šaliansky Maťko, dejepisná olympiáda, v ktorej žiaci získali v okresnom kole 1. miesto – v 8.roč aj v 6. roč. Uskutočnilo sa školské kolo olympiády NEJ, ANJ. Členovia PK navštívili divadelné predstavenie vo Zvolene „Čertice“. Mgr. R. Šebová sa zúčastnila Tvorivej dielne pre pedagógov pracujúcich s umeleckým prednesom detí a mládeže v Brezne s lektorkou Mgr. Jaroslavou Čajkovou - ústredná metodička NOC v Bratislave. P. uč. Fillová a p. uč. Švantner navštívili so žiakmi 9. roč expozíciu - Autori pôsobiaci v Brezne a navštívili aj miestny cintorín. Uskutočnili sme 2 otvorené vyučovacie hodiny s ANJ a NEJ v jazykovej učebni. Žiaci 5. roč s p.uč. Šebovou navštívili divadelné predstavenie vo Zvolene. P. uč. Fillová a p. uč. Kuviková uskutočnili exkurziu žiakov 9. roč. v Martine – Matica slovenská a Národný cintorín.
V júni bola beseda so spisovateľom Petrom Kováčikom, rodákom z Čierneho Balogu.
Zisťovanie úrovne základných poznatkov žiakov podľa vzdelávacích štandardov pravidelným písaním štvrťročných previerok.
Celý školský rok sa niesol v duchu osláv 50. výročia školy. Žiaci a vyučujúci pripravili slávnostnú akadémiu, vydali Almanach.
Učitelia pokračovali v kontinuálnom vzdelávaní . Práca s interaktívnou tabuľou - p. uč. Švantner a p. uč. Penziviaterová. P. uč. Figuliová a p. uč. Švantner – Modernizácia vzdelávania na ZŠ.
Predmetová komisia prírodné vedy – vedúca Mgr. Eva Kubišová
Hlavnými dlhodobými cieľmi PK je zvyšovanie úrovne vyučovania prírodovedných predmetov a rozvíjanie environmentálneho povedomia žiakov.
Tieto úlohy boli rozpracované v rôznych aktivitách, väčšina z nich bola realizovaná, niektoré iba čiastočne.
Výbornou aktivitou bola návšteva ZŚ vo Valaskej. Učitelia videli časti hodín matematiky a chémie na otvorených hodinách, kde bola využitý pri výuke počítač aj interaktívna tabuľa.
Aktuálna a veľmi dobrá prednáška o funkčnej matematickej gramotnosti a dôležitosti čitateľskej gramotnosti v prírodovedných predmetoch pripravila na tvorbu školských vzdelávacích programov, kde treba dávať dôraz práve na tieto prvky v didaktických postupoch.
V školských kolách prírodovedných súťaží boli zapojení žiaci zo všetkých predmetov. V okresnom kole CHO boli úspešné tri žiačky /4.,7.,11. miesto/. V MO bol úspešný jeden žiak 5. ročníka /1.miesto/ , v matematickej Pytagoriáde sme mali úspešných dvoch žiakov z 5. a 6. ročníka.
Všetci členovia sa zapojili do príprav osláv školy, podieľali sa na kult. programoch, organizácii pohostení, moderovaní, propagácii výročia a mnohých ďalších aktivitách.
V oblasti vzdelávania sa pán Figuli zúčastnil dvojdenného školenia o mediálnej výchove, pani Kubišová absolvovala školenie k novej učebnici chémie a tvorbe vzdelávacieho programu v 8. ročniku
Predmetová komisia výchovy – vedúci Mgr. Jozef Kaliský
1. Vo výchove a vzdelávaní rešpektovať osobnosť žiaka. Uplatňovať diferencovaný prístup k nadaným žiakom, zapájať ich do súťaží, zamerať sa na rozvoj ich talentu a nadania. Podporovať ich samostatnú tvorivosť. U slabo prospievajúcich žiakov zohľadniť možné príčiny, oceniť ich úsilie. Osobitnú pozornosť venovať žiakom so špeciálno–pedagogickými potrebami a integrovaným žiakom.
2. Upevňovať u žiakov pracovné zručnosti, samostatnosť, túžbu po vedomostiach, vplývať na city a vkus, viesť ich k objavovaniu krásneho. (HUV, VYV, ETV, NAV)
3. Venovať pozornosť environmentálnej výchove, poznávaniu svojho okolia, regiónu (pieseň, zvyky, tradície, história). Prehlbovať národné povedomie a vlastenecké cítenie, ako aj výchovu žiakov pre občiansku spoločnosť. (RGV, OBV)
4. Aktívne zapájať do vyučovacieho procesu prvky IKT (informatika) a využívať všetky dostupné prostriedky počítačovej techniky.
5. Upevňovať duševné a telesné zdravie na hodinách TV, príprava na súťaže a Kalokagatiu. Pre žiakov VII. ročníka zorganizovať lyžiarsky kurz.
6. Zvýšenú pozornosť venovať žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia. Zapájať ich do aktivít organizovaných školou.
7. Klásť dôraz na ochranu detí pred negatívnymi vplyvmi (fajčenie, drogy, alkohol). Pri problémoch spolupracovať s CPPPaP Brezno, obecným úradom, políciou a rodičmi.
8. Rozvíjať právne vedomie žiakov, zamedziť prejavom intolerancie. Vo zvýšenej miere sa zamerať na problém dodržiavanie práv dieťaťa.
9. Rozvíjať spoluprácu s KC Čierny Balog, a to v oblasti výchovy a vzdelávania rómskych detí.
10. Priebežne pripravovať ŠkVP výchovných predmetov pre 8. ročník na šk. rok 2011/2012.
11. V rámci výchovy k ľudským právam využívať Manuál výchovy mládeže k ľudským právam - KOMPAS (OBN)
12. V rámci environmentálnej výchovy - kompostovisko a trieda v prírode.
Údaje o počte žiakov
Počet žiakov školy: 398
Počet tried: 20
V školskom roku 2010/2011 sme mali v septembri v škole 400 žiakov, ku koncu júna 398, z toho 87 Rómov. Na I.stupni sme mali jednu triedu v nultom ročníku, tri triedy v prvom ročníku v ostatných ročníkoch prvého aj druhého stupňa boli dve triedy. Výchovu a vzdelávanie v čase mimo vyučovania zabezpečovali štyri oddelenia ŠKD.
Podrobnejšie informácie:
Ročník:
0.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Spolu
počet tried
1
3
2
2
2
2
2
2
2
2
20
počet žiakov
12
51
39
51
44
44
37
41
39
40
398
z toho ŠVVP
0
2
0
2
2
2
2
0
1
2
13
z toho v ŠKD
5
36
28
23
6
1
0
0
0
0
99
Zapísaní žiaci ZŠ
Počet zapísaných prvákov k 30.6.2010: 66 / 35
Skutočný počet žiakov 1.ročníka k 15.9.2010: 51 / 29
Počet detí s odloženou školskou dochádzkou: 9 / 3
Ukončenie školskej dochádzky na ZŠ k 30.6.2011 41
V tomto školskom roku sme mali 40 deviatakov. Z nižších ročníkov odchádza jedna žiačka – z 8. ročníka na gymnázium. Desaťročnú školskú dochádzku v nižšom ročníku neukončil žiaden žiak.
Žiaci deviateho ročníka sú zaradení nasledovne:
Gymnáziá - 6
SOŠ 34 - z toho - umelecké školy - 2
- zdravotnícke - 3
- poľnohospodárske a lesnícke - 1
- ekonomické, obchodné - 11
- technické, dopravné - 2
- pedagogické - 2
- SOŠ – ostatné - 12
- OU – špeciálne - 1
- nižších ročníkov - gymnázium - 1 žiačka
Nižší ročník
5.roč.
6.roč.
7.roč.
8.roč.
9.roč.
Spolu
Počet žiakov
0
0
0
0
1
40
41
Úspešnosť žiakov na prijímacích skúškach na SŠ
Gym 5.roč
Gym 4.roč
SOŠ
OU
Spolu
prihlásení
1
6
33
1
41
prijatí
1
6
33
1
41
% úspešnosti
100 %
100%
100 %
100 %
100 %
Klasifikácia tried
GRA
RSK
HPV
PRV
TEV
0. ročník
1,42
1,08
1
1,17
1
Trieda
ANJ
HUV
INV
MAT
NEJ
PRV
PRI
SJL
TEV
VYV
VLA
I.A
1
1
1,41
1,67
1,12
1,47
1
1
I.B
1,08
1
2,17
1,83
2,06
2,22
1
1,39
I.C
1,09
1
1,75
1,6
1,38
2
1
1,13
II.A
1,1
1
1,56
1,25
1,22
1,89
1
1,17
1,39
II.B
1,22
1
1,17
1,29
1
1,24
1,38
1
1
1,29
III.A
1,45
1,12
1,1
1,84
1,54
1
2
1,88
1
1
2,24
III.B
1,27
1,31
1,25
2,04
1,75
1
1,88
1,88
1,04
1
1,81
IV.A
1,43
1
1,31
2,1
1,43
1
1,9
2,19
1
1,19
2
IV.B
1
1,04
1,91
1,2
1,35
1,65
2
1,04
1
2
Trieda
ANJ
ANJ2
BIO
CVM
DEJ
FYZ
GEO
HUV
CHE
INF
MA
NJ
NJ2
OV
PR
RV
V.A
3,5
2,5
2,45
2,36
1,73
1,64
3,09
1,92
2,18
2,05
V.B
1,77
2,5
2,05
2,14
1,5
1,32
2,41
2,5
1,91
1,59
VI.A
2,5
2,44
2,89
2,39
3,17
2,61
1,56
2,56
1,83
3
2,14
2
2,28
2,22
VI.B
2,11
3,25
2,42
1,68
2,74
1,68
1
2
1,53
2,95
2,86
1,56
1,95
2,32
VII.A
2,27
2,88
2,57
2,33
2,76
2,57
1,14
2,81
1,24
2,62
3
1,44
2,24
2,1
VII.B
2,88
2,67
2,75
2,1
2,95
2,6
1
3
1,5
3,2
2,13
1,67
2,4
2,15
VIII.A
2,43
1,95
2,9
1,1
2,85
3,2
1,63
1,75
2,4
VIII.B
3,22
2,32
3,16
1,42
2,79
2,95
2,29
1,79
2,79
IX.A
1,6
2,3
1,7
2,45
1,15
2,15
2,25
2,56
1,6
1,95
IX.B
2,63
2,25
2,05
2,9
1,35
2,85
2,8
2,75
1,65
2,6
Trieda
RUJ
RUJ2
SJL
TSV
TEV
VYV
ZEM
V.A
4,25
2,91
1,71
1,23
V.B
2,86
2,68
1,23
1,09
VI.A
3,8
3,25
2,89
1,47
1,44
VI.B
3,33
2,83
2,68
1,28
1,05
VII.A
2,67
2,75
2,76
1,38
1,1
VII.B
3,75
3,38
2,9
1,25
1,2
VIII.A
3,4
2,55
1,25
1,05
1,85
VIII.B
3,33
2,95
1,32
1
2,68
IX.A
1,9
1,25
1
1,85
IX.B
2,95
1,21
1
2,4
Prospech žiakov
Trieda
Počet
Prospeli
Neprospeli
Neklasifikovaní
0.roč
12
12
0
0
I.A
17
16
1
0
I.B
18
18
0
0
I.C
16
13
2
0
II.A
18
18
0
0
II.B
21
21
0
0
III.A
25
21
4
0
III.B
26
26
0
0
IV.A
21
21
0
0
IV.B
23
23
0
0
V.A
22
19
3
0
V.B
22
22
0
0
VI.A
18
17
1
0
VI.B
19
18
1
0
VII.A
21
20
1
0
VII.B
20
18
2
0
VIII.A
20
19
1
0
VIII.B
19
18
1
0
IX.A
20
20
0
0
IX.B
20
20
0
0
Hodnotenie prospechu:
Aj v tomto školskom roku bol zriadený nultý ročník pre deti, ktoré pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia, nenavštevovali materskú školu a z týchto dôvodov bola u nich nedostatočná školská zrelosť. Ročník navštevovalo 12 detí. Pani učiteľke pri práci v nultom ročníku pomáhala asistentka jednu hodinu denne v predmete Grafomotorické zručnosti. Pomáhala deťom so slabšie vyvinutou jemnou motorikou. Usmerňovala ich pri písaní (držanie ceruzky, sklon písma), čím výrazne pomohla zdolávať prvé prekážky žiakov pri písaní. V druhom polroku bola pomoc asistentky aj na hodine pracovného vyučovania. Pomáhala deťom pri náročnejších prácach, (strihanie menších častí makiet a obrázkov, skladačky z papiera, výroba rôznych ozdôb a darčekov a ďalšie činnosti, ktoré sa v priebehu hodiny vyskytli).
Účasť asistentky na vyučovaní pozitívne ovplyvnila úroveň výsledkov v triede. Pomáha pri odstraňovaní problémov pri adaptácii na školu, zvyšovaní znalosti slovenského jazyka, odstraňovaní jazykových problémoch, pomoc pri výchove ich k systematickej práci a zodpovednosti.
Z 51 prvákov postupuje do vyššieho ročníka 48. Dvaja žiaci, ktorí nezvládli základy slovenského jazyka a matematiky budú ročník opakovať. Jeden žiak, ktorý bol integrovaný na doporučenie CŠPP Banská Bystrica a na žiadosť rodičov bude tiež prvý ročník opakovať.
V ročníku 2.- 4. 130 žiakov učivo zvládlo tak, že postúpili do vyššieho ročníka. Jedna žiačka tretieho ročníka po vyšetrení v CŠPP v Hnúšti bola doporučená do špeciálnej školy, kde bude od septembra 2011 preradená. Ďalší traja žiaci tretieho ročníka v dôsledku nedostatočného prospechu budú ročník opakovať. Vyučujúcim v ich práci s deťmi pomáhali dve asistentky. So žiakmi pracovali na hodinách, individuálne s integrovanými žiakmi, pomáhali s písaním úloh a učením na nasledujúci deň aj vychovávateľkám v ŠKD.
V 1.- 4.ročníku bolo spolu 199 žiakov. V tomto školskom roku tvorili rómski žiaci 20,15 % žiakov prvého stupňa. Problémy s nimi však pretvávajú v každom triednom kolektíve. Hneď po nástupe do školy je veľmi potrebné zvyšovať znalosť slovenského jazyka, odstraňovať jazykové bariéry, treba im vštepovať hygienické návyky. Spočiatku rady robia to, čo učiteľ od nich žiada, čomu ich učí. Ale keď prídu domov, akoby na všetko zabudli. Spolupráca s rodičmi je na rôznej úrovni. Niektorí akceptujú dobre mienené rady vyučujúcich, čo sa odzrkadlilo aj na dosiahnutých výsledkoch detí, iní celú ťarchu zodpovednosti nechávajú na škole, svojim deťom sa doma nevenujú, svoje povinnosti pri domácej príprave presúvajú na asistentku učiteľa. Na zlý prospech vo veľkej miere vplýva dochádzka. Žiaci, ktorí veľa vymeškávajú majú slabé vedomosti a zlý prospech. Hlavne u žiakov z osady Vydrovo sa to prejavuje v zvýšenej miere, rodičia ich v tom podporujú a v nedostatkoch kryjú.
V ročníku 5.-9.bolo 201 žiakov. Na konci júna neprospelo 16, piati robili v auguste opravnú skúšku z jedného predmetu, jeden z dvoch predmetov. Všetci ju absolvovali úspešne a postúpili do vyššieho ročníka. Deväť žiakov ročník opakuje, majú nedostatočnú z troch a viacerých predmetov. Počet neprospievajúcich na druhom stupni je o 7 vyšší ako vlani, priemerná známka je nižšia – vlani 2,03, tento rok – 1,76. Výrazné zlepšenie priemernej známky za školu spôsobilo to, že sa viac výchovných predmetov hodnotilo známkou
Počet neprospievajúcich na celej škole bol 23 ( vlani 10 ‚ a z tohto počtu je rómskych žiakov 15. Pre porovnanie vlani ich bolo 7 ). Väčšina týchto žiakov sa stavia k školským povinnostiam veľmi ľahostajne, často chýbajú, majú síce potvrdenie od detskej lekárky, ale je zrejmé, že sú to ochorenia nie závažné, stáva sa, že ospravedlnenky vybavujú rodičia dodatočne. Sami ich vedú k nezodpovednosti a zneužívaniu mnohých vecí. Zvýšené úsilie vyučujúcich na jednotlivých hodinách i mimo vyučovania neprinieslo nami očakávané výsledky. Nepomohli pohovory s rodičmi, pri veľkých absentéroch ani úzka spolupráca s obecným úradom a políciou.
Dochádzka žiakov
Trieda
Počet
Zamešk. hod.
Zam. na žiaka
Ospravedlnené
Ospr. na žiaka
Neospravedlnené
Neosp. na žiaka
0.roč
12
1862
155,17
1842
153,50
20
1,67
I.A
17
1001
58,88
997
58,65
4
0,24
I.B
18
1887
104,83
1790
99,44
97
5,39
I.C
16
892
55,75
851
53,19
41
2,56
II.A
18
1102
61,22
1102
61,22
0
0,00
II.B
21
878
41,81
878
41,81
0
0,00
III.A
25
1990
79,60
1990
79,60
0
0,00
III.B
26
1802
69,31
1786
68,69
16
0,62
IV.A
21
1288
61,33
1237
58,90
51
2,43
IV.B
23
1308
56,87
1308
56,87
0
0,00
V.A
22
2295
104,32
2127
96,68
168
7,64
V.B
22
1593
72,41
1592
72,36
1
0,05
VI.A
18
1750
97,22
1558
86,56
193
10,67
VI.B
19
1767
93,00
1752
92,21
15
0,79
VII.A
21
1834
87,33
1820
86,67
14
0,67
VII.B
20
1200
60,00
1149
57,45
51
2,55
VIII.A
20
1637
81,85
1626
81,30
11
0,55
VIII.B
19
1621
85,32
1558
82,00
63
3,32
IX.A
20
1515
75,75
1476
73,80
39
1,95
IX.B
20
2054
102,70
2038
101,90
16
0,80
Hodnotenie dochádzky:
398 žiakov vymeškalo za celý školský rok 31 276 hodín , čo predstavuje na žiaka 78,58 hodín v porovnaní s vlaňajškom je zlepšenie o 4,95 hod.
Počas posledných dvoch rokov počet neospravedlnených hodín výrazne klasal, ale tohto roku sa zvýšil . Vlani bolo neospravedlnených hodín 422, tento školský rok 800. V priemere na jedného žiaka je to 2,01 hodiny, čo je zhoršenie 0,96 hodiny na žiaka.
Celkove bolo na škole 11 žiakov, ktorí počas celého školského roka nevymeškali ani jednu hodinu.
Najviac vymeškávajú vyučovanie rómski žiaci. Tvoria 21,86 % z celkového počtu žiakov, ale vymeškali až 38 % všetkých hodín. Z celkového počtu neospravedlnených hodín vymeškali títo žiaci 87,1 %. Príčinou sú opakované choroby, ktoré si neodležia, neužívajú predpísané lieky, behajú vonku. Zvyšuje sa počet prípadov, kedy rodičia, hoci sú väčšinou doma, nevenujú patričnú pozornosť deťom, sami ich nechávajú doma pri mladších súrodencoch, podporujú ich v klamaní učiteľov, kryjú ich nedostatky. Pri hodnotení dochádzky sme konštatovali, že výrazne zhoršenú dochádzku majú rómski žiaci z osady Vydrovo a Medeďovo. Problémy robí vzdialenosť a cestovanie. Pre rodičov je pohodlnejšie neposlať deti do školy, vybaviť ospravedlnenie u lekárov, často aj dodatočne. Pritom nejde o závažné ochorenia v dosledku, ktorých by žiaci nemohli chodiť do školy a poriadne si plniť povinnú školskú dochádzku.
Pomoc zo strany štátu berú ako samozrejmosť, zbavili sa zodpovednosti za zakúpenie učebných pomôcok, takže žiaci prichádzajú v septembri do školy bez potrebných vecí. Pritom o zakúpené učebné pomôcky sa musia starať triedni učitelia, odkladať ich v škole, dávať im podľa potreby, lebo ak by zobrali deti zakúpené veci domov, o týždeň by z nich už veľa kusov vôbec nemali. V mesiaci jún bolo 94 žiakov v hmotnej núdzi. Učebné pomôcky sme zabezpečili pre 75 žiakov, v školskej jedálni sa stravovalo 90 - 93 detí podľa toho, ako zaplatili rodičia za jedlo.
Výsledky externých meraní
9.marca 2011 písali deviataci testy celoštátneho testovania žiakov deviateho ročníka zo slovenského jazyka a matematiky. Jeho výsledky zohľadňovali stredné školy pri prijímacích pohovoroch.
Celoštátne testovanie žiakov 9.roč. písalo 39 deviatakov. V slovenskom jazyku najviac - 90 % získal Martin Ťažký ml., XI.A, v matematike Martin Ťažký ml., IX.A – 90%.
Názov
Počet žiakov
Úspešnosť v %
Iný údaj o úspešnosti
Monitor SJL
39
57,7 %
58,2 %
Monitor MAT
39
45,1 %
52,9 %
Odbory a učebné plány
Učebný variant
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Spolu
Počet tried v ročníku
3
2
2
2
2
2
2
2
2
20 tried
Variant1.,2.,3.
1
2
2
6 tried
Iné ( uveďte )
ŠkVP
ŠkVP
ŠkVP
ŠkVP
ŠkVP
ŠkVP
13 tried
Nepovinné predmety
Predmet
Ročník
Počet skupín
Počet hodín týždenne
Anglický jazyk
IV.
1
2
Nemecký jazyk
IV.
1
2
Štruktúra tried
Počet tried
Počet žiakov
Počet individ. integrovaných
Nultého ročníka
1
12
0
Prvého ročníka
3
51
2
Bežných tried
16
335
11
Špeciálnych tried
0
0
0
Pre nadaných
0
0
0
Spolu
20
398
13
Zamestnanci
Pracovný pomer
Pracovný pomer
Počet pedag. prac.
Počet nepedag. prac.
Počet úväzkov pedag. prac.
Počet úväzkov nepedag. prac.
TPP
28
10
30,57
9,2
DPP
4
0
0
0
Znížený úväzok
3
4
1,07
3,20
ZPS
0
0
0
0
Na dohodu
18
2
0
0
Kvalifikovanosť pedagogických pracovníkov
počet
nekvalifikovaných
kvalifikovaných
spolu
učiteľov
0
26
26
vychovávateľov
0
3
3
asistentov učiteľa
0
2
2
spolu
0
31
31
Predmety vyučované nekvalifikovane
Trieda
Predmet
Počet hodín týždenne
III.A
Výtvarná výchova
2
VI.A,B,VII.A,B,
Anglický jazyk II
4
V.A,B,VI.A,VIII.B
Občianska výchova
4
VIII.A
Zemepis
1
V. - IX. ročník
Hudobná výchova
10
VIII. ročník
Technická výchova
1
V. – VII. ročník
Informatika
6
Z celkového počtu vyučovaných hodín 560 bolo 28 hodín vyučovaných nekvalifikovane alebo neodborne, čo predstavuje 5%. Je to z dôvodu absencie kvalifikovaného učiteľa hudobnej výchovy a informatiky.
Vzdelávanie zamestnancov
Ďalšie vzdelávanie
Počet absolventov
Počet študujúcich
1.kvalifikačná skúška
0
0
2.kvalifikačná skúška
0
0
štúdium školského manažmentu
0
3
špecializačné inovačné štúdium
2
0
špecializačné kvalifikačné
3
2
postgraduálne
0
0
doplňujúce pedagogické
0
0
vysokoškolské pedagogické
0
0
vysokoškolské nepedagogické
0
0
- Dve vychovávateľky ŠKD ukončili inovačného vzdelávania.
- Mgr. Peter Švantner, Mgr. Soňa Figuliová a Mgr. Mariana Giertlová – Modernizácia vzdelávacieho procesu prostredníctvom IKT
- Mgr. Dana Vrábliková - ukončila – Informatika – III. cieľová skupina
- Mgr. Lívia Šingerová- pokračovala v doktorantskom štúdiu
- Obidve ZRŠ pokračovali vo funkčným vzdelávaním
- RŠ začala inovačné funkčné vzdelávanie
- Mgr. Denisa Flašková – ukončila štúdium špeciálnej pedagogiky
- Mgr. Katarína Rončáková – Informatika – 2. cieľová skupina
Vzdelávanie prebiehalo v súlade s plánom kontinuálneho vzdelávania, pedagogickí pracovníci okrem toho absolvovali rôzne prednášky, semináre, pracovné porady zamerané na rozvoj kompetencií. Všetci počas jarných prázdnin absolvovali tréning s psychológom na odbúranie stresu.
Aktivity a prezentácia na verejnosti
V septembri bola na škole inštalovaná interaktívna výstava Klíma nás spája. Traja naši žiaci spolu s vyučujúcou absolvovali školenie, počas výstavy žiakom našej školy aj škôl z okolia priblížili danú tematiku veľmi zaujímavou a zábavnou formou.
V októbri sme pre starších občanov v obci pripravili pozdravy a program na spoločné podujatie spolu s KC Čierny Balog.
V rámci Katarínskych dní sa žiaci zapojili do výtvarnej a literárnej súťaže a pripravili kultúrny program na prezentáciu škôl v obci.
V mesiaci máji žiaci 6. ročníka v rámci projektu Stromy poznania spolu s pracovníkmi Lesného závodu v Čiernom Balogu vysadili ďalšie stromy do miniarboreta v areáli školy.
Počas celého školského roka prebiehala súťaž v zbere papiera, ktorú sme v závere školského roka vyhodnotili a výhercov odmenili.
Najlepšia trieda na I. stupni - IV.A – 329 kg
- miesto : Ema Bubelínyová IV.A – 317 kg
- miesto : Matúš Zeman I.C – 97 kg
- miesto . Terézia Gašperíková I.C 75 kg
Najlepšia trieda na II. stupni – VI.A – 355 kg
- miesto : Laura Štulajterová VII.A – 295 kg
- miesto : Natália Švantnerová VI.A – 149 kg
- miesto : Radka Rosíková IX.B – 105 kg
V dňoch 24.-27.5.2011 navštívilo 40 žiakov a štyria pedagogickí pracovníci družobnú školu v Týništi nad Orlicí v Českej republike. Išlo už o 38. spoločné stretnutie, vzájomné spoznávanie sa, poznávanie krajiny priateľov. V stredu bol spoločný výlet našich aj českých detí do ZOO v Dvúr Králové a v Babičkinom údolí. Žiaci sa stretli vo vzájomnom futbalovom zápase a dospelí súťažili v boulingu. Oba putovné poháre zostali v Českej republike. Spolu so žiakmi do Týnišťa cestovali aj predstavitelia obce -zástupcovia obecného úradu, poslanci OZ aj pracovníci materských škôl, pretože zásluhou dobrých vzťahov oboch škôl sa spolupráca rozšírila aj na týnišťské mestské a čiernobalocké obecné zastupiteľstvo.
Začiatkom júna bola na škole beseda s našim rodákom spisovateľom Petrom Kováčikom, ktorej sa zúčastnili žiaci štvrtého a piateho ročníka.
Na konci júna bola každá trieda v rámci regionálnej a environmentálnej výchovy na vychádzke v okolí a cieľom spoznať časť Čierneho Balogu, upraviť dané okolie a vyzbierať odpadky.
Celý školský rok sa niesol v znamení 50. výročia školy. K tomuto výročiu bolo pripravených niekoľko sprievodných akcií. V marci sme do školy pozvali bývalých kolegov, ktorí sú už na dôchodku. Spoločné posedenie doplnila prehliadka školy aj kultúrny program. Na stretnutie prišlo 36 bývalých učiteľov. Výročím žili triedy, pripomínali si ho na nástenkách, pripravovali kultúrny program, žiaci na hodinách slovenského jazyka tvorili básničky, pripravovali almanach. Do školy prinášali staré fotografie, z ktorých sa zostavila výstava. Telocvikári pripravili stolnotenisový a floorbalový turnaj. Celé výročie vyvrcholilo 6. mája 2011. V KD v Čiernom Balogu bola slávnostná akadémia pre žiakov a pozvaných hostí. Prítomní si pozreli pripravený muzikál Neberte nám princeznu, ktorým žiaci predviedli, čo všetko dokážu pod vedením svojich učiteľov. Počas týchto dní bola vo vestibule KD umiestnená výstava fotografií z histórie školy aj výstavka LEGA. Potom bola v reštaurácii pre pozvaných hostí pripravená slávnostná recepcia s prezentáciou histórie a úspechov školy. Kultúrny program si v nedeľu popoludní mohli pozrieť aj rodičia. Pri príležitosti 50. výročia bol vydaný spomienkový almanach.
Žiaci etickej výchovy na II.stupni pod vedením vyučujúcej Mgr. J.Giertlovej vydávajú už jedenásty rok časopis Etikár, ktorý hovorí o ich činnosti na hodinách Ev, prezentujú v ňom najkrajšie príbehy Detského činu roka našich žiakov, propagujú činnosť Školy podporujúcej zdravie, rozvíjajú svoju tvorivosť, posielajú odkazy a poďakovania svojim učiteľom. Touto cestou si nielen učitelia a žiaci, ale aj rodičia mohli prečítať programe Cesta emocionálnej zrelosti. Rubriky boli venované aj rómskej komunite, aby sa aj takto prekonávala bariéra rasizmu medzi našimi žiakmi.
So životom školy, s úspechmi, ktoré naši žiaci dosiahli, oboznamujeme našich spoluobčanov prostredníctvom materiálov vo vývesnej skrinke v centre obce, na stránkach obecného časopisu Baločan i prostredníctvom webovej stránky školy www.zsjanosovka.edupage.org, ktorá funguje od roku 2007. Od septembra 2010 sme sprístupnili pre rodičov internetovú žiacku knižku.
Projekty
V školskom roku 2010/2011 sme sa v projekte ŠPZ zamerali na aktivity smerujúce k ľudským právam, k posilňovaniu zdravého životného štýlu, k prevencii pred civilizačnými chorobami.
Cestou celoškolských aktivít a troch hlavných zložiek v projekte, akými boli prevencia, výchova k manželstvu a rodičovstvu, environmentálna výchova, sme plnili úlohy vytýčené v pláne. Nezabudli sme ani na 50. narodeniny našej školy. Cestou besied, rozhovorov so staršími ľuďmi, bývalými učiteľmi, fotodokumentáciou, časopisom Etikár sme načreli do histórie našej školy a ukázali sme žiakom cestu, akou sa vyvíjala naša škola až do dnešnej podoby. Nadviazali sme aj na minuloročný projekt „Nech sa nám netúlajú“. Zo stavebnice LEGA priateľ školy p. Rončák zostavil maketu našej školy, ktorá bola vystavená v Kultúrnom dome v Čiernom Balogu z príležitosti slávnostnej akadémie.
Žiakov najviac zaujal hudobno-motivačný koncert, ktorý sa konal 15. decembra 2010
v Kultúrnom dome v Čiernom Balogu. Prvé vystúpenie s názvom „Na cestách či v byte, nástrahy sú skryté zameraný na bezpečnosť zdravia a dopravnú výchovu pre žiakov prvého stupňa a antidiskriminačný hudobno-motivačný program s názvom „Terra magica fantastica“ pre žiakov druhého stupňa.
Spolupracujeme aj s rodičmi žiakov. Tak ako po iné roky, aj v tomto školskom roku na plenárnom rodičovskom združení som upozorňovala rodičov na pálčivé problémy , s ktorými sa ich deti stretávajú. Upozornila som ich na internetovú stránku www. Zodpovedne.sk, kde sme rozdávali k tejto téme aj malé letáčiky. Podobne triednym učiteľom sa dostal do rúk podobný materiál, ktorý rozoberali so žiakmi na triednických hodinách.
V máji v rámci prevencie bola vykonaná preventívna kontrola na prevenciu drogových závislostí zameraná na pátranie omamných a psychotropných látok, ktorú vykonali príslušníci policajného zboru s pomocou služobného psa náhodne v troch vybraných triedach. Nebola zistená žiadna omamná látka.
Žiaci mali možnosť využívať aj schránku „ Pomôžte mi“ v dolnom pavilóne, avšak túto formu pomoci využil v tomto šk. roku len jeden žiak.
So žiakmi druhého stupňa sme realizovali program CESTA. Z deviatich tried absolvovalo tento program 88 žiakov na hodinách NV a ETV.
Ďalšie celoškolské aktivity ŠPZ
Patričnú pozornosť sme venovali marginalizovanej populácii v súvislosti so starostlivosťou o dieťa. Okrem priameho pôsobenia na žiakov v rámci výchovno-vyučovacieho procesu sme venovali pozornosť aj rodičom detí, s ktorými sme priebežne v priebehu roka spolupracovali ( individuálne rozhovory, pozvanie do školy) a zorganizovali sme dve celoškolské stretnutia rodičov rómskych problémových žiakov v októbri 2010 a apríli 2011. Záujem rodičov o túto formu spolupráce je slabý a neadekvátny vynaloženému úsiliu pedagógov.
Venovali sme sa aj témam zvyšovania úcty žiakov voči starším ľuďom. Z príležitosti Mesiaca októbra – Mesiaca úcty k starším prebehli v 17 triedach besedy k danej problematike a v šiestich triedach sa stretli deti so svojimi starými rodičmi na triednych besiedkach. Zaujímavé boli aj motivačné domáce úlohy z príležitosti 50. výročia otvorenia školy na tému „ Píšem domácu úlohu so starým otcom, starou mamou “ , do ktorých sa zapojilo 6 tried a mnohé práce zamerané na históriu a život školy v minulosti boli využité na rôzne aktivity z príležitosti osláv školy.
V marci prebehli v 11 triedach na triednickych hodinách besedy k téme Kedy a prečo nosiť okuliare?
Naša škola už niekoľko rokov sa zapája do Detského činu roka. V októbri sa zapojilo 14 tried do hlasovania 30 nominovaných príspevkov v rámci celoslovenskej súťaže „ Oceňme dobré činy detí.“
Za minulý školský rok nám Spoločnosť Whirlpool Slovakia udelila ocenenie Škola dobrých skutkov za účasť v celoslovenskom projekte pod čestnou záštitou Ministerstva školstva SR Detský čin roka 2010. Svojou účasťou v projekte sme podporili rodiny a inštitúcie, ktoré sa starajú o znevýhodnené deti.
Rozhlasové relácie ako Medzinárodný deň starších ľudí, Vianoce klopú na dvere, Deň sv. Valentína, 28. marec- Deň učiteľov, Deň narcisov , Deň matiek, MDD tiež prispeli k upevňovaniu medziľudských vzťahov a vzájomnému porozumeniu žiakov v triedach. K najpopulárnejším celoškolským aktivitám už tradične patrí 6. december- stretnutie s Mikulášom a vianočné aktivity, akou je aj Vianočná pošta, fašiangový karneval, Valentínska pošta, a žiaci hlavne na prvom stupni sa tešia besiedkam z príležitosti medzinárodného dňa matiek a Medzinárodného dňa rodiny.
15. apríla sa naša škola už po pätnásty krát zapojila do jedinej verejno-prospešnej zbierky Ligy proti rakovine – Deň narcisov. Dobrovoľným finančným príspevkom 155 € sme umožnili Lige proti rakovine realizovať programy a projekty v prospech onkologických pacientov.
Súčasťou plánu bol aj koncoročný dotazník pre učiteľov, ktorí sa mohli vyjadriť k celkovej činnosti ŠPZ a podať návrhy a podnety na skvalitnenie činnosti.
Z besied v rámci TRH sa žiakom páčili tieto besedy: Šikana, Priateľstvo medzi chlapcom a dievčaťom,
Starostlivosť o zdravie, Deň zeme, Vzájomné vzťahy a komunikácia v kolektíve, Alkohol, fajčenie, Neverbálna komunikácia, Detský čin roka, besiedky. K najobľúbenejším celoškolským aktivitám patrili: výchovné koncerty a ekoaktivity, Fašiangy a Mikuláš.
- Infovek – počítačová gramotnosť, práca s médiami, prístup k informáciám
- Európa v škole – medzinárodný projekt, ktorého gestormi je Rada Európy, Európsky parlament, Komisia Európskej únie a Európsky kultúrny fond, realizovaný cez výtvarné a literárne práce žiakov
- Družba so školou Týniště nad Orlicí, ČR – 38 rokov trvajúca spolupráca žiakov i pedagógov, výmenné pobyty, spoločné podujatia
- Recyklohry – zameraný na environmentálnu výchovu
- Detský čin roka
Krátkodobé
1. Ďalšie vzdelávanie učiteľov v oblasti informatiky
2. Modernizácia vzdelávacieho procesu v oblasti IKT
3. Stolný tenis do škôl
4. Stavebné úpravy ZŠ Jánošovka a modernizácia jej vnútorného vybavenia
5. Rekonštrukcia kotolne
V rámci EKOPOLIS – trieda v prírode – projekt Zelené oázy, Zdravie v školách – podané žiadosti – neboli sme úspešní.
Výsledky inšpekčnej činnosti
V školskom roku 2010/2011 nebola na škole vykonaná žiadna inšpekcia.
Materiálno-technické podmienky
Aj oblasť materiálneho vybavenia školy postúpila dopredu. V októbri boli dokončené práce na fasáde všetkých budov, zateplením a výmenou okien došlo k zlepšeniu teplotných podmienok. Po skončení vykurovacej sezóny môžeme konštatovať, že to malo význam. Počas zinmých mesiacov bolo v priestoroch príjemne teplo, znížili sa náklady na vykurovanie asi o 10000 €. Z ušetrených prostriedkov sa na konci kalendárneho roka zakúpilo základné vybavenie pre interaktívne tabule. V rámci modernizácie vnútorného vybavenia sa z projektu zakúpili 4 notebocky, 6 dataprojektorov, schodolez pre bezbariérový prístup.
Zakúpili sme potrebné učebné pomôcky na jednotlivé predmety – závesné tabule pre I. stupeň, , sadu na čítanie a abecedu pre I.stupeň, nové učebné pomôcky pre cudzie jazyky, vyukový softver, za pomoci rodičovskej rady – slovníky na AJ aj NJ.
V telocvični sa vymenila PVC podlaha v šatniach a chodbách, radiátory v druhej hale, ktorá sa aj vymaľovala,počas prázdnin sa natrú parkety v druhej hale. V hornom pavilóne sa vymaľovali dve triedy, do piatich učební sa zakúpil výškovo nastaviteľný nábytok.
V jarných mesiacoch sa vybudovala trieda v prírode na školskom pozemku, ktorá bude slúžiť na hodiny rôznych predmetov.
V najbližších rokoch je veľmi potrebná rekonštrukcia elektroinštalácie v pavilóne č. 1 a pavilóne č. 2, nátery striech pavilónu č. 3, výmena zariadenia šatní v pavilóne č. 1 a 2, výmena osvetlenia v gymnastickej hale v telocvični a postupná modernizácia učebných pomôcok.
Finančné a hmotné zabezpečenie
Prehľad o poskytnutých finančných prostriedkoch, ich čerpanie je obsahom Správy o hospodárení za rok 2010.
Úspechy a nedostatky
Prehľad výsledkov súťaží a olympiád
Názov súťaže
Počet žiakov
okr. kolo
kraj. kolo
národ. kolo
medzinár. kolo
OSJ
19
1
0
0
0
OAJ
8
1
0
0
0
ONJ
10
0
0
0
0
Matematická olympiáda
26
2
0
0
0
Fyzikálna olympiáda
4
0
0
0
0
Chemická olympiáda
6
3
0
0
0
Dejepisná olympiáda
45
8
3
0
0
Geografická olympiáda
38
0
0
0
0
Pytagoriáda
104
8
0
0
0
Hviezdoslavov Kubín
26
5
1
0
0
Šaliansky Maťko
4
1
0
0
0
Jarunkovej jar
2
2
0
0
0
Mladý záchranár CO
195
4
4
0
0
Cezpoľný beh
181
28
3
0
0
Kinderiáda
63
-
8
0
0
Policajt môj kamarát
8
4
0
0
0
Mladý zdravotník
9
5
0
0
0
Biatlon
18
6
0
0
0
Výtvarné súťaže
30
5
3
1
0
Zapojili sme sa už tradične do riešenia úloh OSJ, ONJ, OAJ, MO, FO, ChO Pytagoriády, dejepisnej olympiády ako aj do korešpondenčných súťaží Expert aTaktik.
Najúspešnejší boli žiaci v dejepisnej olympiáde, ktorí sa po úspechu v okresnom kole prebojavali až do krajského kola. Tam Tomáš Auxt zo VII. B obsadil 6. miesto a Martin Ťažký ml. 16. miesto. Ďalší okresný úspech bol v školu úspešne reprezentovali viacerí žiaci v okresnom, krajskom i celoslovenskom kole.
V priebehu roka viacerí z vás riešili úlohy rôznych olympiád – OSJ, OAJ, ONJ, FO, ChO, GeO, MO, Pytagoriády, dejepisnej olympiády.. Celkovo 112 žiaci si preverili svoje vedomosti, štúdiom získavali nové.
Najúspešnejší boli žiaci v dejepisnej olympiáde, Tomáš Auxt z VIII. B obsadil v okresnom kole 1. miesto , Jakub Kliment zo VI.A 1. miesto a Martin Caban z VIII.A 4. miesto. Títo žiaci nás reprezentovali v krajskom kole DO. Niektorým žiakom matematika nerobí problémy, ba prináša potešenie a úspech. Úspešných sme mali v okresnom kole Pytagoriády – Juraja Kmeťa z V.B, Roberta Štulrajtera z VI.A , Juraj Kmeť bol aj úspečný riešiteľ okresného kola MO. Jakub Kvietok zo IV.B a Marek Kupec z III. B sú ďalší výborní matematici.
S úlohami chemickej olympiády sa popasovali deviatačky Dorota Štulrajterová, Mária Švantnerová a Žofia Koštialová. Po úspechoch v školskom kole postúpili do okresného, kde boli úspešné riešiteľky okresného kola.
Do okresného kola OSJ postúpil Matej Ťažký IX.A a v OAJ bola Veronika Kupcová VII.A na 6. mieste.
Naši žiaci prednášali ukážky poézie a prózy v okresnom kole súťaží Hviezdoslavov Kubín, Jarunkovej jar a Šaliansky Maťko. V tejto oblasti najväčší úspech dosiahla žiačka VIII.A triedy Alexandra Kvačkajová, v súťaži Jarunkovej jar obsadila 3. miesto a Veronika Kupcová zo VII.A reprezentovala našu školu v súťaži Šaliansky Maťko.
Mnohé výtvarné práce reprezentovali našu školu v rámci okresu, kraja, celého Slovenska. Žiaci kreslili do rôznych súťaží. Vo výtvarnej oblasti najlepšie obstáli Natália Kupcová VIII.A, Erik Giertl V.A a Ivana Tóthová V.A v súťaži Staroba očami detí, ocenenie im odovzdal predsada BBSK.
Medzi spevákmi bodovali Adam Makovič z I.A a Gabika Kováčiková z IX.A.
V športovej oblasti školu reprezentovali viacerí žiaci. Družstvo žiačok v cezpoľnom behu v zložení Tereza Medveďová, Dominika Strelcová a Ivana Švantnerová vybojovalo v súťaži družstiev 1. miesto a postúpili do krajského kola, ktoré sa konalo v Banskej Bystrici kde vybojovali 2. miesto v súťaži družstiev. Tereza Medveďová IX.B v súťaži jednotlivcov obsadila 2. miesto. Aj družstvo chlapcov v zložení Matej Ťažký, Jozef Medveď a Albín Šarközi na okresnom preteku obsadilo 1. miesto, v súřaži jednotlivcov Matej Ťažký z IX.A bol tretí.
Na Horehronských hrách v Banskej Bystrici Tereza Medveďová z IX.B v behu na 800m vybojovala 1. miesto. Žiaci našej školy súťažili vo vybíjanej a futbale. Družstvo dievčat vo vybíjanej obsadilo 2. miesto v obvode.
Okresné kolo vo futbale žiakov ZŠ – chlapci 2. miesto .
Obvodné kolo v malom futbale žiačok – dievčatá 2.miesto.
Na krajskej súťaži Kinderiáda nás reprezentovalo 8 žiakov. Najlepšie si počíňali Lenka Kupcová z V.B a Samo Ďatko zo IV.B.
Na turnaji O pohár generálneho riaditeľa Železiarní Podbrezová súťažili žiaci prvého stupňa a vrámci projektu Hľadáme futbalovú hviezdu obsadili 2. miesto v skupine.
V súťaži Horehronské stolnotenisové nádeje bola Lucia Ťažká VII.A druhá a Michal Zeman V.A tretí.
Družstvo v zložení Jozef Medveď IX.B, Kristína Giertlová VII.A, Lucia Ťažká VII.A a Matej Ťažký IX.A bolo v okrese prvé v súťaži mladý záchranár CO, postúpilo na kraj a tam skončilo na 11. mieste.
Hliadka mladých zdravotníkov, ktorú tvorili Bianka Medveďová V.B, Michaela Kovalčíková V.B, Petra Turňová III.A, Barbora Kováčiková a Pavlína Pendziviaterová IV.B sa v rámci okresov Brezno a Banská Bystrica umiestnila na 2. mieste.
Policajt môj kamarát bola súťaž, ktorú organizovalo OO PZ v Brezne. Na druhom mieste skončilo družstvo našej školy v zložení Diana Giertlová IV.B, Matej Belko IV.B, Alexandra Shönová IV.A a Peter Strelec IV.A.
Za kladnú stránku našej školy považujeme aj fakt, že naši žiaci sa úspešne umiestnili vo vybraných stredných školách.
Oblasti, v ktorých sú nedostatky a treba úroveň výchovy a vzdelávania zlepšiť:
§ Zlepšovať úroveň čítania celkovo, zvlášť čítania s porozumením, zvyšovanie čitateľskej gramotnosti žiakov.
§ Skvalitňovať úroveň výučby cudzích jazykov.
§ Trénovať zručnosť žiakov pri odpovediach formou testov.
§ Viac sa sústrediť na vzťahy žiakov medzi sebou, hľadať nové formy a metódy práce s rómskymi žiakmi.
§ Odchod žiakov z osady Vydrovo do ŠZŠ Čierny Balog
§ Návrh opatrení:
Podporovať záujem detí o čítanie, organizovať súťaže v triedach aj mimo vyučovania, zlepšiť podmienky v školskej knižnici, jej prebudovanie a obnovenie.
Zabezpečiť rozširujúce štúdium cudzích jazykov pre ďalších učiteľov z radov kmeňových pedagogických pracovníkov, najmä na I.stupni. Zapájať žiakov do projektu e-Twinning.
Vyučujúci jednotlivých klasifikovaných predmetov budú pravidelne zaraďovať skúšanie formou testu. Vedenie školy bude kontrolovať a vyhodnocovať úroveň dosiahnutých vedomostí.
Dôslednejšou prácou triednych učiteľov zlepšovať vzťahy medzi žiakmi, zamerať sa na rómskych žiakov.
Spoluprácou a zlepšenou komunikáciou s CŠPP Hnúšťa a rodičmi, znížiť počet detí odchádzajúcich do ŠZŠ Čierny Balog.
Ako najväčšie ohrozenie do budúcnosti je nárast počtu žiakov zo SZP, čo sa začína prejavovať odchodom niektorých žiakov do Brezna. Tým sa bude pomer žiakov znižovať voči ostatným, čo môže značne ovplyvniť prácu v škole, prejaví sa to v učiteľskom kolektíve. V konečnom dôsledku to môže znamenať, že nebude možné zabezpečiť 100 % odbornosť vyučovania niektorých predmetov, hlavne výchov.
Voľnočasové aktivity
Názov záujmového krúžku
Počet detí
Počet skupín
atletický I.st
23
atletický II.st
16
divadelný rómsky
11
floorbalovy
39
2
futbalový I
33
futbalový II
15
klub biatlonu
18
Malá Kýčera
34
2
počítače pre družinárov
16
poľovnícky
12
požiarnicky
10
práca s počítačom 3. - 4. roč.
16
Príprava na Monitor SJ
27
stolný tenis
15
šikovné ruky 1-2.roč.
10
šikovné ruky 3-4.roč
16
šípkarsky
9
Škola hrou
12
športový II. stupeň
15
tanečno-spevácky pokroč.
11
tanečno-spevácky zač.
19
výtvarný krúžok
15
zdravotnícky
9
Vzdelávacie poukazy odovzdalo 376 žiakov, čo predstavovalo 92 % celkového počtu vydaných vzdelávacích poukazov.
Záujmovú a mimoškolskú činnosť zabezpečujú väčšinou učitelia, vychovávateľky ŠKD, asistentky učiteľa, ale pomáhajú aj obyvatelia obce. Ponuka krúžkov cez vzdelávacie poukazy bola široká a pestrá. Viedli ich 20 pedagogickí pracovníci a 7 externí pracovníci.
Spolupráca s rodičmi a inými subjektami.
Triedni učitelia úzko spolupracujú s rodičmi, vedenie sa pravidelne zúčastňuje zasadnutí Rodičovskej rady. Niekoľkoročnú tradíciu má športové popoludnie v telocvični Rodičia s deťmi.
Oceňujeme pomoc OcÚ Čierny Balog, ktorý nám finančne prispel na aktivity so žiakmi pri plnení úloh projektu Škola podporujúca zdravie. Aj v tomto školskom roku nám Obecný úrad v Čiernom Balogu vyšiel v ústrety a poskytol finančnú čiastku 150 € pre rómskych žiakov prvého stupňa ZŠ, ktorí pochádzajú prevažne zo sociálne znevýhodneného prostredia na nákup hygienických potrieb v triedach. Zabezpečil realizáciu a celý priebeh projektu Stavebné úpravy v ZŠ Jánošovka.
Veľmi dobrá spolupráca je s klubom biatlonu, komunitným centrom, Vydrou.
Záver
Vypracovala: Mgr. Vránska Ľubica
Správa prerokovaná na pedagogickej rade 29.6.2011 – prvá časť, doplnená 31.8.2011.
V školskej rade prerokovaná 17.10.2011