• Vyhodnotenie preventívneho programu – súčasť programu ŠPZ v šk. roku 2011-2012

•     V školskom roku 2011/2012 sme činnosť Školy podporujúcej zdravie zamerali na  aktivity  k  prevencii drogových závislostí ako integrálnej súčasti výchovno-vzdelávacieho procesu,  k zdravému životnému štýlu,  k prevencii znečisťovania a poškodzovania životného prostredia a  to cestou  environmentálnej  výchovy, výchovy k manželstvu a rodičovstvu, školskými rozhlasovými reláciami a ďalšími celoškolskými aktivitami uskutočňovanými  v priebehu školského roka.

Preventívny program bol  súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu. Jeho obsahom boli témy súvisiace  so vzdelávaním v oblasti ľudských práv, práv dieťaťa,  predchádzania všetkých foriem diskriminácie,  rasizmu, ochrana detí a žiakov pri používaní internetu , využívanie stránok k bezpečnému používaniu internetu, emocionálnej zrelosti žiakov.

Preventívna činnosť spočívala v spolupráci s triednymi učiteľmi, rodičmi ako aj samotnými žiakmi. Na druhom stupni ZŠ pomáhala aj  Mgr. Denisa Flašková, s ktorou v rámci ETV a NV sme  spoločne plnili program Cesta k emocionálnej zrelosti žiakov, Ako poznám sám seba a na prvom stupni ZŠ sa využívala publikácia  „ Nenič svoje múdre telo.  Využili sme aj  ponuku výchovných koncertov zameraných na prevenciu. Dňa 12.1.2012   vyučovanie v našej škole oživil výchovný koncert prostredníctvom umeleckej spoločnosti LETart.

Pre žiakov prvého stupňa bol pripravený program „ Farebný svet“ s environmentálnou tematikou a pre žiakov druhého stupňa výchovný program  „ Bariéry“ s protidrogovým zameraním. Aj v tomto školskom roku bola pripravená pre žiakov schránka „ Pomôžte mi“ v dolnom pavilóne pri zborovni, avšak žiaci nevyužili túto možnosť pomoci.

K dispozícii boli  aj  rôzne materiály k prevencii získané hlavne z CPPP.

V priebehu školského roka sa dostali triednym učiteľom do rúk  nasledovné  materiály  určené  buď na triednicke hodiny alebo pre spoluprácu s rodičmi:

-          Neonacista v detskej izbe

-          Aj deti môžu mať duševné poruchy

-          Ako nestratiť dieťa vo svete internetu

-          Šikanovanie medzi žiakmi

-          Informácia rodičom- letáky: O drogách

-          Vši- prevencia

Na začiatku školského roka boli všetci učitelia oboznámení s materiálmi zaoberajúcimi sa preventívnym programom v rôznej oblasti , ktoré si mohli v priebehu školského roka požičať od koordinátorky prevencie , ako napr. Metodická príručka pre prácu s deťmi ako obeťami násilia s dôrazom na prevenciu ich komerčného sexuálneho zneužívania + CD.

Na požiadanie učiteľov boli uskutočnené v triedach tieto aktivity:

VI.A – 4 stretnutia: Čo je šikana

Dotazník k šikane pre celú triedu

Aktivity k šikane

Aktivity k asertívnemu správaniu

III.A – beseda- vzájomné spolužitie v triede, asertívne správanie

IV.A-  beseda k protidrogovej prevencii

IV.B- beseda- šikana- 2 stretnutia

VIII.B – beseda k protidrogovej prevencii

Aj v budúcom šk. roku sa dostane do pozornosti učiteľov zoznam všetkých materiálov, aby sa mohol v priebehu roka podľa potreby využívať ako súčasť programu prevencie priamo vo výchovnovzdelávacom procese.

Rodičia  boli taktiež informovaní o preventívnom programe školy na plenárnom rodičovskom združení, kde okrem iného boli upozornení na  internetovú stránku www. hladanedeti.sk, s ktorej obsahom  sa mohli oboznámiť cestou letáčika, ktorý osobne dostali na stretnutí. Cieľom bolo dostať do povedomia  linku 116000, ktorá 24 hodín  denne poskytuje bezplatne odbornú psychologickú, právnu a administratívnu pomoc v prípade nezvestnosti dieťaťa.

Súčasťou prevencie boli rozhlasové relácie, ktoré podľa plánu boli odvysielané  v školskom rozhlase  počas celého školského roka.

1.      október,  OSN vyhlásený za Medzinárodný deň starších ľudí

2.      Týždeň boja proti drogám

3.      Svetový deň zdravia

4.      Medzinárodný deň Rómov

Zastaviť sa chcem pri poslednej spomenutej relácii, kde žiaci  boli cestou školského rozhlasu vyzvaní, aby sa podelili o príbehy týkajúce sa spolužitia rómskych a nerómskych žiakov, pretože okrem toho, že riešime rôzne prečiny žiakov týkajúce sa rasizmu, ponižovania, agresie práva v rámci vzájomného spolužitia, máme aj žiakov, ktorí si navzájom pomáhajú ,  a práve tieto klady sme chceli vyzdvihnúť spropagovaním na nástenke, či v školskom časopise, aby sme aj touto cestou výchovne pôsobili na žiakov. Bohužiaľ, žiaci nereagovali na túto reláciu. Myslím si však, že nie je nič stratené, v budúcom školskom roku pri správnej motivácii žiakov aj z našej strany určite dostaneme do rúk hodnotné príspevky, ktoré budeme môcť výchovne využívať.

V rámci projektu Detský čin roka sa do detskej poroty zapojili dve triedy VIII.A a V. A trieda.

K ďalším reláciám, ktoré odzneli v školskom rozhlase, boli  nasledovné:

Mesiac úcty k starším

Svetový deň výživy

Vianoce klopú na dvere

Vianočná pošta

S Mikulášom za zdravím

Deň sv. Valentína

Deň učiteľov

Deň Zeme

Deň narcisov

Deň matiek

MDD

Ako po iné roky aj v tomto školskom roku sme dostali od Obecného úradu  finančný príspevok 150 € na zakúpenie hygienického materiálu pre rómskych žiakov prvého stupňa ZŠ, ktorí pochádzajú prevažne zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Súčasťou projektu Školy podporujúcej zdravie boli dielčie aktivity v triednych kolektívoch, propagácia činnosti s tematickým zameraním na nástenkách v priestoroch školy, vývesnej tabuli v obci, články v mesačníku Baločan a propagácia činnosti na wwww. stránke školy.

Na záver patrí poďakovanie Vedeniu školy a celému kolektívu pedagógov, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na projekte, ďalej  pracovníkom CPPPaP za poskytovanie propagačného materiálu a metodickú pomoc ako aj  Obecnému úradu za poskytnutie finančných  prostriedkov.

Koordinátorka prevencie:  Mgr. Giertlová Jana