Stromy produkujú kyslík, prispievajú k zlepšeniu mikroklímy, udržujú vlhkosť v ovzduší, poskytujú nám tieň, zachytávajú prach a škodliviny, zmierňujú hluk, účinky vetra i erózie, poskytujú útočisko aj potravu živým tvorom, ľudí nevynímajúc.
Slovensko patrí medzi najlesnatejšie krajiny Európy, lesy tvoria až 41% plochy krajiny, aj napriek tomu, že sa tu ročne vyťaží niekoľko miliónov stromov.
Je to určite aj zásluhou balockého rodáka Jozefa Dekréta Matejovie, ktorý začiatkom 19. storočia plánovitým zalesňovaním hôr, zdevastovaných niekoľkými storočiami ťažby dreva pre potreby baníctva, hutníctva a sklárstva, ukázal cestu pre zachovanie lesov potomstvu.
Sadenie stromov ako sviatok inicioval v roku 1805 v malej španielskej dedinke miestny kňaz s nadšenou podporou občanov. Na našej škole prišla s myšlienkou, aby si každoročne prváci vysadili svoj strom, žiacka rada školy, pod vedením p. učiteľky Andrey Turňovej a nápad okamžite nadchol nielen prvákov.
Tak sa v dňoch 20. a 22. októbra žiaci 1.A a 1.B popasovali s neľahkou, ale krásnou a zodpovednou úlohou. Nie náhodou sme pre 1. ročník tejto tradície vybrali lipu - symbol Slovenska, či bývalého Československa. Naša lipka má vyše 1,5 m - o niekoľko rokov budú deti vyššie než je ona teraz a aká bude lipa? Druhým stromom, ktorý sme sadili je borovica čierna, deťom nesiaha ani po pás, pokiaľ budú siahať deti jej, keď budú opúšťať brány školy? Spolu budeme pozorovať, ako rastú a vyvíjajú sa stromy aj deti počas 9 rokov existencie na tejto škole. Za ten čas pribudnú ďalšie stromy, ďalší prváci a keď sa vymenia aj generácie, stromy tu budú stáť - ako dôkaz našej lásky k obci, k histórii, k životu.
Mgr. Mária Budovcová