V piatok 16.06. 2017 sa v Kultúrnom dome v Čiernom Balogu uskutočnila školská akadémia, na ktorej sa pod vedením Mgr. R. Kvietkovej a Mgr. S. Figuliovej prezentovali žiaci našej školy. Ich výkony boli dych vyrážajúce a potvrdilo sa, že v niektorých žiakoch drieme nesmierne množstvo talentu, ktoré treba len vhodne podchytiť. Program s názvom Kde bolo, tam...prezentoval rozprávkovú cestu okolo sveta, ktorá načrela do jednotlivých svetových kultúr, aby sa v závere vrátila späť na rodnú hrudu. Všetci vystupujúci a organizátori si zaslúžia jednu veľkú pochvalu a už teraz sa tešíme na ďalšie výstupenia našich žiakov.
Školská akadémia 2017
Výlet do Vysokých Tatier
V dňoch 20. a 21. júna sme sa so žiakmi štvrtého, piateho a šiesteho ročníka vybrali na školský výlet do Vysokých Tatier. Cieľom výletu bola túra zo Štrbského plesa na Popradské pleso. Autobus nás zaviezol do Tatranskej Štrby, odkiaľ sme sa ozubnicovou železnicou („zubačkou“) presunuli na východiskové miesto túry – Štrbské pleso. Po krátkej zastávke a pokochaním sa výhľadom na najznámejšie tatranské pleso sme sa po turistickom chodníku vydali na dvojhodinovú túru. Tempo vychádzky sme prispôsobili aj tým najmenej trénovaným. Výstup zvládli dobre aj vďaka tomu, že za každou zákrutou sa nám otváral čoraz krajší výhľad na prírodu a štíty tatranských vrchov. Slnečné počasie bez obláčika priam vyzývalo všetkých zachytiť mobilnými fotoaparátmi čo najviac krásy naokolo. Trasu spestrovali mostíky ponad priezračné bystriny, v ktorých sa žiaci mohli v horúcom počasí osviežiť alebo pozorovať pstruhy. Pohľad na cieľ vychádzky – malebné Popradské pleso – všetkým ukázal, že vynaložená námaha a u niektorých otlaky či oškreté kolená po nepozornom stúpaní na šmykľavé kamene naozaj stáli za to. Po prestávke spojenej s nákupom suvenírov sme sa posilnení vydali malým poznávacím okruhom k symbolickému cintorínu obetí tatranských hôr a k Tatranskej poľane a odtiaľ na spätnú túru k Štrbskému plesu. Boľavé nohy sme nechali odpočinúť počas vyhliadkovej jazdy tatranskou elektrickou železnicou (TEŽ) do Starého Smokovca. Aj vďaka skvelému počasiu nám tatranská príroda ukázala svoju najkrajšiu tvár, a tak sme si všetci domov odniesli nezabudnuteľný zážitok.
Mgr. Ivana Kováčiková
Školská akadémia 2017
Do galérie Školská akadémia 2017 boli pridané fotografie.
Netradičné vyučovanie
Žiaci v II.A veľmi rýchlo zistili, že učiť sa dá rôznymi spôsobmi. Prácu v skupinách si vyskúšali už skôr, ale spoločné projekty realizované v druhom polroku na hodinách prvouky, odtestovali ich schopnosti vo viacerých smeroch.
Žiaci si v rámci domácej prípravy prichystali rôzne obrazové materiály, na hodinách, ale aj doma vyhľadávali informácie a premýšľali o samotnej realizácii projektov.. Spoločne sme si, aj pomocou rôznych prezentácií, , naštudovali postupne tri témy- včela, mravec, domáce zvieratá a mohli sme sa pustiť do realizácie projektu. Po niekoľkých hodinách, „slovných súbojoch“ medzi deťmi a čím ďalej tým väčšej spolupráce, bolo dielo na svete. A že sa im naozaj vydarilo, dokladujú aj fotky hotových projektov.
tr.uč. Mgr. Katarína Pepichová
Milí žiaci, rodičia, priatelia školy.
Tento týždeň prebehlo na našej škole vyhodnotenie súťaže O najkrajšiu triedu, kde boli deti hodnotené členom Rodičovskej rady .
Deti boli hodnotené každý mesiac, čím sa získal prehľad o ich systémovosti, cieľavedomosti a chuti starať sa o prostredie kde trávia čas.
Dôležité bolo, ako spolupracovali pri triedení odpadu, vytvárania tematických násteniek, práca s reguláciou vo vykurovacom období (Zelená škola), vhodné vetranie.
Veľa kolektívov si dobre odviedlo svoju prácu, niektoré potrebujú pridať J
Finančnú odmenu si zaslúžili triedy:
I.stupeň 1.miesto 2.A a 1.A
2.miesto 1.B
II.stupeň 1.miesto 5.B
2.miesto 5.A
3.miesto 6.B
Srdečne blahoželám v mene Rodičovskej rady,
Ivana Koštiaľová
Školská akadémia
Vážení rodičia,
vedenie školy Vás srdečne pozýva na Školskú akadémiu, ktorá sa uskutoční dňa 16. 06. 2017 (piatok) o 16:00 hod. v Kultúrnom dome Čierny Balog.
Vyučovanie so zahraničnými lektormi
Do galérie Vyučovanie so zahraničnými lektormi boli pridané fotografie.
OZNAM
Z organizačných dôvodov sa týždeň s lektorom odkladá do budúceho školského roka 2017/2018. Za porozumenie ďakujeme.
Vyučovanie so zahraničnými lektormi
Od 29.5 do 2.6. 2017 sa žiaci 5. a 6. ročníka zúčastnili projektu Educate Slovakia, ktorý je zameraný na zlepšenie medzikultúrneho porozumenia a globálneho zmýšľania slovenskej mládeže a na podporu rozvoja ich líderských schopností prostredníctvom medzinárodného prostredia a moderného neformálneho vzdelávacieho programu.Projekt pozostával z týždňového učebného plánu, v rámci ktorého prišli lektori Rachel z Malajzie a Mohi z Indie a viedli prednášky a interaktívne workshopy, ktoré za aktívneho používania anglického jazyka rozvíjali sebareflexiu, zodpovednosť a toleranciu k rozmanitosti. Rachel a Mohimusa pobyt na našej škole veľmi páčil a veľmi obdivovali okolitú prírodu a tak tiež naši žiaci prejavili záujem o informácie o Malajzii a Indii a o spôsobe života v týchto krajinách.
Ďalší dejepisný úspech našich žiakov
V stredu, 31. mája 2017 sa v jedálni ZŠ Pionierska 2 v Brezne uskutočnila dejepisná súťaž žiackych družstiev – Medzníky druhej svetovej vojny, ktorú organizoval oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Brezne. Súťaže sa zúčastnilo osem družstiev z celého breznianskeho okresu. Našu školu reprezentovali žiaci IX.B triedy: Ján Turoň, Juraj Medveď a Mário Pokoš. Naše kvalitné a dobre vyvážené družstvo sa stalo víťazom súťaže, keď v písomnom teste stratilo len jediný bod. Týmto výsledkom sme potvrdili tohtoročnú úspešnosť v dejepisných súťažiach, nakoľko sme mali zastúpenie aj v celoslovenskom kole dejepisnej olympiády. Všetkým trom chlapcom srdečne blahoželáme a v ďalšom štúdiu na stredných školách im prajeme veľa podobných úspechov.
Mgr. P. Švantner
Deň matiek v 3.A
Keby som videla
i v najskrytejšom sníčku,
kde na zemi je toľko dobrých slov,
zložila by som z nich modlitbu za mamičku.
Veď ona sama je už modlitbou.Milan Rúfus
MAMA. Slovo zložené z dvoch obyčajných písmen. Dve slabiky menené na nekonečne veľa slov. Mami, mamka, maminka, mamulienka,... Slová, ktoré patria tým najdôležitejším bytostiam v živote každého z nás. Znamenajú bezhraničnú lásku a obetavosť, pocit bezpečia a istoty. Každoročne našim mamám patrí druhá májová nedeľa, keď si pripomíname Deň matiek. V tento deň sa všetci snažíme potešiť ich niečím výnimočným. A takým bolo aj jedno májové popoludnie, ktoré venovali žiaci 3.A ZŠ svojim maminkám. Pri príležitosti ich sviatku deti pripravili besiedku s krátkym programom, v ktorom nechýbali slová vďaky za ich starostlivosť, trpezlivosť a predovšetkým za úprimnú a čistú materinskú lásku. Atmosféru vzácnej chvíle umocnili textami básní a piesní, v ktorých odzneli tie najvrúcnejšie detské vyznania. Netradičným želaním pre mamičky boli odkazy detí prostredníctvom videa, do ktorých vložili kus svojho srdiečka. V očiach prítomných sa tak zaligotala nejedna slzička dojatia. V detských tvárach sa zas zračila radosť z obdarovania tých, ktoré nás v náručí nosia len krátko, no v ich srdciach zostávame celý život. A za to Vám, drahé mamy, patrí veľké ĎAKUJEM.
Mgr. Mariana Giertlová, ZŠ
Ekohry v ZŠ
Do galérie Ekohry v ZŠ boli pridané fotografie.
Ekohry v MŠ
Do galérie Ekohry v MŠ boli pridané fotografie.
Cesta za živou vodou so Zelenou školou
Od stredy 10.5.2017 do piatku 12.5.2017 žiaci zo Zelenej školy navštívili škôlky a žiakov prvého stupňa ZŠ v Čiernom Balogu. Formou zábavných EKO hier sme deti poučili o vode, čo v nej žije, ako ňou šetriť. Deti plnili úlohy na rôznych stanovištiach, pozorovali črievičky pod mikroskopom pri vodníkovi, odpovedali na zábavné otázky pri rybičke, pri obláčiku spoznávali cestu pitnej vody, u chobotničky rozoznávali nezdravé nápoje a u kačičky poznávali vodné živočíchy. Deťom aj pani učiteľkám sa aktivity páčili a veríme, že naša Matka Zem bude mať viac čistej pitnej vody.
Lucia Švantnerová, 8.B
Riaditeľské voľno
Vážení rodičia,
riaditeľstvo ZŠ Jánošovka, Školská 511/2, Čierny Balog udeľuje žiakom dňa 19.05. 2017 riaditeľské voľno z dôvodu vzdelávacích aktivít zamestnancov školy. V tento deň nebude v prevádzke ani ŠKD, ani školská jedáleň.
Úspešné zavŕšenie celoročnej práce
V Trenčianskych Tepliciach sa v dňoch 3. – 5. mája 2017 uskutočnilo celoštátne kolo dejepisnej olympiády, v ktorom sa zišli najlepší dejepisári Slovenska, aby si spoločne zmerali svoje sily. Po troch rokoch sa do slovenského finále prebojoval aj náš žiak Juraj Medveď, ktorý v krajskom kole zviedol dramatický súboj so svojim spolužiakom a susedom Jánom Turoňom. Juraj v obrovskej konkurencii predviedol veľmi dobrý výkon, keď s 87 bodmi obsadil konečné 7. miesto, ktoré sa niekomu nezdá ako závratný úspech, ale v konečnom dôsledku je len šesť deviatakov na Slovensku, ktorí sa v tomto školskom roku umiestnili vyššie. Navyše popri Jakubovi Klimentovi je druhým žiakom v histórii našej školy, ktorý sa prebojoval do celoštátneho kola dejepisnej olympiády. Jurajovi k veľkému úspechu srdečne blahoželáme, veď v rámci vedomostných olympiád a súťaží sa stal v tomto školskom roku najúspešnejším žiakom našej školy. Navyše moje osobné poďakovanie patrí aj Jánovi Turoňovi, ktorý celé štyri roky úspešne reprezentoval našu školu v obvodných a krajských kolách dejepisnej olympiády. Samozrejme ďakujem aj všetkým ochotným žiakom, ktorí venujú svoj čas a úsilie dejepisu, veď nie nadarmo sa hovorí, že: „História je učiteľkou života“.
Mgr. Peter Švantner
Čítanie s Mrkvičkom
Do galérie Čítanie s Mrkvičkom boli pridané fotografie.
Čítanie s Mrkvičkom
Prečo naše deti nečítajú, teda dobrovoľne a s chuťou nesiahajú po knihe, aby zahĺbené do jej riadkov trávili svoj voľný čas? Dôvodov je viacero, ale jedným z nich je možno ten, že sme im na čítanie neponúkli tú správnu knihu. Aj preto sme dňa 25. 4. na našu základnú školu pozvali známeho propagátora a milovníka detského čítania Tibora Hujdičku alias pána Mrkvičku. Svoje dramatizované čítanie okorenil presne tými esenciami, ktoré by nemali chýbať v dobrej detskej knihe – humorom, napätím a chytľavosťou príbehu, a tak sa žiaci tretieho a štvrtého ročníka spolu so svojimi učiteľkami nielen výborne pobavili, ale aj navnadili na čítanie kníh od slovenskej autorky Andrey Gregušovej Operácia Orech a iné dedkoviny, či knižných príbehov pre prvočitateľov o žabiakoch Kvak a Čľup od amerického spisovateľa Arnolda Lobela. Zaujímavú hodinu strávili s naším hosťom aj šiestaci, pre ktorých pán Mrkvička doniesol za ruksak kvalitných súčasných kníh. Žiaci v skupinkách hádali, z ktorej knihy je prečítaný úryvok. Nevšední knižní hrdinovia – veď boli medzi nimi anjel, chlapec z konzervy, chlapec, ktorý sa vznášal či žil s otcom v lese bez vymožeností civilizácie, tínedžerka z komixového románu atď. - a ich osudy zaujali žiakov natoľko, že si mnohí z hodiny odnášali lístočky s pozapisovanými názvami kníh, ktoré stojí za to si prečítať.
Medzi odpoveďami na otázku, čo sa žiakom na tejto hodine páčilo, bol i tento zaujímavý postreh: „Páčilo sa mi, ako mal pán Mrkvička tie knihy rád, s akou radosťou ich čítal.“ Dúfajme, že svojou radosťou z čítania nakazil i našich žiakov a že ním predstavené knihy si čoskoro nájdu miesto aj v ich knižniciach.
Mgr. Ivana Kováčiková
Plavecký výcvik 2017
Do galérie Plavecký výcvik 2017 boli pridané fotografie.
Plavecký výcvik
Posledný aprílový týždeň bol pre 46 druhákov a tretiakov trochu mokrejší ako bežné týždne. Zúčastnili sa totiž plaveckého výcviku. Naši tretiaci druhýkrát, teda už na zdokonaľovacom a druháci na základnom výcviku. Pod dohľadom skúsených inštruktorov a za pomoci množstva pomôcok ho zvládli na výbornú. Na týždeň sa stali ich pomocníkmi „hady“, doštičky a plutvy. Aj vďaka nim zvládli záverečné „preteky“ všetci. Prví traja síce na stupienku víťazov zožali najväčší potlesk, ale veľká pochvala patrí všetkým deťom. Podarilo sa im preplávať bazén a to len za pomoci plutiev, čo je o to vzácnejšie, že polovica z detí bola na výcviku prvýkrát. Verím, že budúci rok sa k nám pridajú aj tí žiaci, ktoré sa nemohli výcviku zúčastniť a že voda zostane pre všetkých našich žiakov ich živlom.
Mgr. K.Pepichová