Náplň špeciálneho pedagóga
Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Mária Šajgalíková
Kontakt: mariasajgalikova@zsjanosovka.sk
mob:.0944 847 018
Konzultačné hodiny pre učiteľov: pondelok - streda od 13:15 hod. do 14:15 hod.
Konzultačné hodiny pre rodičov: štvrtok od 13:15 hod. do 15:15 hod.
Konzultácie v inom čase sú možné po telefonickom dohovore.
Náplň práce školského špeciálneho pedagóga
1. Práca so žiakmi
Diagnostické pozorovanie žiakov s problémami v učení počas vyučovacieho procesu. Orientačné špeciálno-pedagogické vyšetrenie žiakov s problémami v učení na návrh učiteľa alebo rodiča.
Individuálne špeciálno-pedagogické cvičenia zamerané na odstránenie alebo zmiernenie vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky. T. j. aktivity sú prispôsobené tej oblasti, v ktorej majú žiaci deficity: technika čítania, porozumenie čítanému textu, rozvoj jemnej motorky a grafomotoriky, pravo ľavej a priestorovej orientácie, rozvoj číselných predstáv, matematických operácií a pod. Žiaci prichádzajú do kabinetu špeciálneho pedagóga na individuálne cvičenia a konzultácie podľa vopred stanoveného rozvrhu v rozpätí 1 – 2 vyučovacích hodín týždenne. Časť hodiny je možné využiť aj na objasnenie edukačného obsahu, ktoré sa pri aplikácii bežných pedagogických metód zo strany vyučujúceho žiakovi nepodarilo pochopiť. Ako pomôcky pri práci sú využívané pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom s poruchou učenia a edukačné počítačové programy.
Dôležitú úlohu špeciálno-pedagogickej intervencie tvoria aj rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.
2. Spolupráca s učiteľmi a výchovným poradcom
Konzultácie k vypracovaniu individuálneho výchovno-vzdelávacieho plánu pre triedneho učiteľa i ostaných vyučujúcich.
Priebežné konzultácie o zvolenom postupe a dosahovaných výsledkoch a riešenie novovzniknutých problémov vo vzdelávaní.
Spolupráca s výchovným poradcom pri celoslovenskom testovaní piatakov a deviatakov so ŠVVP.
3. Spolupráca s rodičmi
Konzultácie a poradenské služby rodičom a zákonným zástupcom žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, metodická pomoc pri domácej príprave na vyučovanie, výmena skúseností rodiča a učiteľa a hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na dieťa.
Konzultácie s rodičmi ostatných žiakov, u ktorých sa objavili problémy.
4. Spolupráca s poradenskými zariadeniami
Sprostredkovanie styku a informácií s poradenskými zariadeniami (centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, centrum špeciálno-pedagogického poradenstva a prevencie).
„Školský špeciálny pedagóg je na základnej škole pre žiakov preto, aby sa žiakom (i rodičom) účinne pomohlo a tak sa im úspešne učilo, dobre sa v škole cítili, zažívali úspech v kolektíve žiakov, prežívali radosť zo školskej práce a tak z nich vyrástli zdravé a harmonické osobnosti . . .“